laikikithara

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

2 απαντήσεις

    Solo μπουζουκιού σε κλασσική κιθάρα

    avatar
    cbk


    Αριθμός μηνυμάτων : 2
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/05/2014

    Solo μπουζουκιού σε κλασσική κιθάρα Empty Solo μπουζουκιού σε κλασσική κιθάρα

    Δημοσίευση  cbk Κυρ Μάης 18, 2014 10:25 am

    Αφού ξαναπώ τα συγχαρητήριά μου για την προσπάθεια του φόρουμ θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις παρτιτούρες των κομματιών:
    Είναι τυχαίο που 3-4 κομμάτια που είδα παίζονται στην πρώτη χορδή της κλασικής;
    Μήπως δηλαδή κανονικά θα ήταν πιο βολικό να παίζονται στις κλίμακες της κλασικής σε όλες τις χορδές αλλά τότε δεν θα είχαν το ηχόχρωμα του μπουζουκιού;
    elrich
    elrich
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 128
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/12/2012
    Ηλικία : 53
    Τόπος : ΑΘήνα

    Solo μπουζουκιού σε κλασσική κιθάρα Empty Απ: Solo μπουζουκιού σε κλασσική κιθάρα

    Δημοσίευση  elrich Δευ Μάης 19, 2014 1:10 pm

    Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

    Σε πολλά κομάτια λόγω έλλειψης χρόνου δεν έχω ασχοληθεί με τη δακτυλοθεσία και πολλές φορές είναι απλά αραδιασμένες νότες (όσο μπορώ σωστές)
    Στο μπουζούκι γενικά το 90% παίζεται στις 2 πρώτες χορδές και μοιραία η μετάφρασή του σε κιθάρα δεν θα μπορούσε να είναι πολύ διαφορετική. Δεν είναι μόνο το ηχόχρωμα του μπουζουκιού που αποδίδεται πιστότερα, αλλά και όλες οι μικροκινήσεις των δακτύλων που είναι απείρως ευκολότερες στις 2 πρώτες χορδές. Μην ξεχνάς ότι και οι κλίμακες που έχεις συνηθίσει να παίζεις σε κλασσική κιθάρα ειναι αρκετά διαφορετικές από αυτές των λαϊκών δρόμων (πχ χιτζάζ)

    Είμαι εντελώς αυτοδίδακτος στην κιθάρα και τη θεωρία της μουσικής, υποθέτω θα ξέρεις πολύ περισσότερα από τεχνικές κιθάρας κλπ και θα σου πρότεινα να κάνεις αυτό που έκανα κι εγώ, δηλ. να πειραματιστείς όσο μπορείς.

    Καλή επιτυχία και αν είσαι κατά Ηλιούπολη μεριά θα χαρώ να παίξουμε και μαζί κάποια στιγμή

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Σαβ Ιουλ 27, 2024 1:02 am